Рада економічної безпеки. Дайджест 2022: рекомендації щодо посилення санкційного режиму проти Росії

Image gallery

У 2022 році Росія стала антилідером санкційного рейтингу. Загалом міжнародна спільнота запровадила санкції проти 8487 фізичних та 1615 юридичних осіб, які перебувають під юрисдикцією Російської Федерації. Однак чимало іноземних компаній все одно продовжує працювати в Росії, зокрема з підсанкційними громадянами та підприємствами, в обхід обмежень. Враховуючи цей факт, Рада економічної безпеки України розробила ряд рекомендацій щодо посилення санкційної політики проти держави-терориста.

Минулого року РЕБ викрила понад 30 іноземних компаній, що продовжують працювати в Росії. Так, наприклад, стало відомо, що бельгійська OpenWay та французька Thales e-Security досі створюють та підтримуть софтверні-рішення для російських банків, зокрема підсанкційних. Також спільно з Королівським Обʼєднаним інститутом оборонних досліджень (RUSI) було проведено дослідження про російський комплекс “Орлан” та про те, як російська армія залежить від західних технологій. Частина компаній, щодо діяльності яких були проведені розслідування, були змушені вийти з Росії: шведський виробник підшипників SKF, розробник програмного забезпечення SAP, американська ІВМ та шведська Tetra Pak.

РЕБ розробила рекомендації, які зроблять санкційний режим проти РФ більш дієвим.

Згідно з документом, наразі чимало іноземних компаній обходять обмеження через наявність правових лакун, недостатню криміналізацію порушень та недостатню скоординованість міжнародних інституцій. Тому РЕБ пропонує створити спеціальні інституції на рівні ЄС та на міжпартнерському рівні, аби посилити координацію країн-партнерів у секторальному та юридичному вимірі, а також унифікувати міжнародні підходи щодо введення санкцій. Цій меті зокрема буде сприяти узгодження єдиних нормативно-правових рамок для запровадження санкцій на міжнародному рівні.

Також експерти вважають, що варто розробити систему моніторингу імплементації санкцій та криміналізувати порушення санкцій, адже наразі чимало компаній продовжують торгувати з Росією через «прокладки» та «сірі» схеми і не отримують покарання за це.

Не менш важливим є посилення експортного контролю за товарами подвійного призначення. Адже за результатами розслідувань стало відомо, що Росія часто закуповує цивільні аналоги військових товарів для виробництва зброї.

Зі всіма рекомендаціями можна ознайомитись в щорічному дайджесті РЕБ.

Рада економічної безпеки України (РЕБ) – це інституція, створена з метою напрацювання експертизи з виявлення та протидії внутрішнім та зовнішнім загрозам економічній безпеці України.