Феодальний підхід до громадянства неприпустимий у демократичній Україні  

Фото галерея

22 липня під час спроби повернутися до України у Геннадія Корбана, бізнесмена та політичного діяча, було вилучено паспорт громадянина України. «На даний момент я перебуваю на в'їзді в Україну, у пункті перетину кордону Смільниця. Мені досі здається, що це якесь непорозуміння чи розіграш. В мене вилучили паспорт громадянина України, видали акт. Додому в Україну мене не пускають. У Дніпро, де живуть мої хворі батьки, до міста та країни, яку я люблю та захищаю з 2014 року та керую Штабом Територіальної оборони з 24 лютого 2022 року», - написав він у Facebook. 

Цьому передувала інформація в українських ЗМІ про те, що президент може підписати указ про позбавлення громадянства бізнесмена Ігоря Коломойського, очільника центру територіальної оборони Дніпра та бізнесмена Геннадія Корбана та нардепа Вадима Рабіновича. Фотографію указу також на своїй сторінці опублікував Сергій Власенко, депутат від партії Батьківщина. Документ був не підписаним і його справжність не підтверджено.  

Після ситуації з Геннадієм Корбаном українська спільнота висловлювала критику цих подій, адже вони є незаконними. Якими б не були можливі причини внесення тих чи інших людей до списку для позбавлення громадянства - конфлікт через владні аспекти, медійне та політичне посилення, виведення з-під реєстру про олігархів - такі рішення повинні опиратися на законодавчі акти України. 

Зокрема, стаття 17 Закону «Про громадянство України» від 2011 року визначає, що громадянство України припиняється: 

  • внаслідок виходу з громадянства України; 
  • внаслідок втрати громадянства України; 
  • за підставами, передбаченими міжнародними договорами України. 

У статті 25 Конституції України зазначається, що «громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами». Стаття 4 Конституції закріплює, що в Україні існує єдине громадянство, а підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом. 

Тобто в законодавстві України фігурують різні поняття: «позбавлення», «припинення» громадянства і наявною є певна правова колізія. Проте фактом, який найбільше обурив українську спільноту зараз є використання владних повноважень, в тому числі можливості припиняти громадянство України, в ручному режимі за бажанням очільників країни.  

«Не може в демократичній Україні бути такого феодального ставлення до поняття та суті громадянства. Є моменти, які потрібно покращити в законодавстві для того, щоб враховувати факт множинного громадянства у мільйонів українців-біпатридів. За останні 5,5 років Фундацією Global Ukraine була проведена системна робота для забезпечення адекватної та сучасної законодавчої бази, яка б враховувала реалії, в яких живе Україна та глобальний світ. І факт, коли паспорт забирають, ґрунтуючись на персональних антипатіях, абсолютно не сприймається мільйонами українців, якi прагнуть до демократії та віддають за це життя! Для нас Україна - це не феодальна країна! Дуже прикро, що команда президента Зеленського повторює помилки команди попереднього президента Порошенка. В демократичній країні базовим є повага до прав людини. Тому навіть в контексті війни громадянське суспільство повинне бути пильним і чинити тиск на владу, щоб Україна стала прикладом демократії для всього світу», - коментує Віолета Москалу, засновниця Фундації Global Ukraine, викладачка Лотаринзького Університету (Франція). 

Фундація Global Ukraine неодноразово під час адвокаційної кампанії з питань множинного громадянства наголошувала на тому, що Україна потребує нового закону про громадянство, який би врегульовував усі аспекти, в тому числі права українців-біпатридів, питання набуття та втрати громадянства, щоб у майбутньому не виникало двозначних ситуацій і використання інституту громадянства як політичної зброї для розправи з опонентами було унеможливлено. Ознайомитися з попередніми матеріалами по цій тематиці можна тут: 

Завантаження

Результатів не знайдено
Результатів не знайдено
Спробуйте змінити параметри пошуку або фільтр, щоб знайти те, що ви шукаєте.
Немає елементів